Facebook Zaman Tüneli Karmaşası: Aktif & Pasif

5
1065

13.02.2014 tarihli güncelleme: Bu makale 12.03.2011 tarihinde yazılmıştır. Facebook zaman tünelini artık aktif & pasif etmek gibi bir durum söz konusu değildir. 

Zaman Tüneli görünümünün tanıtımının üzerinden  çokça zaman geçmiş olmasına rağmen, Facebook kullanıcıları hala Facebook ağında bulunan hesaplarının yeni zaman tüneli görünümüne geçmelerini beklemekte.  Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, “The story of your life – Hayatının hikayesi” şeklinde Zaman Tüneli’ni tanımlıyor. Eylül ayında Facebook’un düzenlemiş olduğu F8 Geliştirici Konferansında Apple-inspired açılış konuşmasında da Zaman Tüneli’nin “Kim olduğunuzu ifade etmek için yeni bir yol”  olarak altını çizerken belirli bir süre sonra kullanıcıların profillerinin görünümünün tamamen yeni versiyon olan Zaman Tüneli şeklinde olacağını da vurguladı.

Facebook Timeline Mark Zuckerberg

Aktif Facebook kullanıcıları hala Zaman Tüneli’ni beklerken, çok sayıda geliştirici şimdiden kayıt olarak Zaman Tünelini deneme şansına erişti. Facebook temsilcisinin açıklamasına göre yaklaşık 1,5 milyon kişi Facebook ortamında uygulama geliştiriyor ve şuanda uygulama geliştiricilerin büyük bir oranı özel olarak tasarlanmış olan Zaman Tüneli’nin açık beta testini de kullanıyor. Facebook bütün kullanıcılarda uygulanacak yeni profil düzeni için de belirli bir lansman tarihini henüz açıklamadı.

Geçtiğimiz Ekim ayında Facebook blog okurlarına bir anket düzenledi ve şu soruyu sordu; “Facebook Zaman Tüneli’ni profillerde görebilecek miyiz?”

Facebook’un blog okurlarına düzenlediği anket cevapları çok da şaşırtıcı olmasa gerek…

Ankete katılanların %37’si markalar için Zaman Tüneli görünümünün çoktan başlatıldığı cevabını verirken, %27 si de Zaman Tüneli görünümünün hatalı olduğu cevabını verdi. Öte yandan %12’si “Asla” yanıtını verirken ve %18’i de “Kimin umurunda ki!” dedi.

Şuanda Zaman Tüneli çalışanları kalabalık kaynaklı bir web sitesi kullanıcılarının video, fotoğraf, Wikipedia girişleri ve uzmanlık kullanılarak tarihsel olayların kapsamlı kayıt edilebilmesi için çalışırken Zaman Tüneli’nin aktif Facebook kullanıcılarının kafalarını gerçekten karıştırabileceğine ve küçük işletmelerinde Zaman Tüneli görünümünden dolayı tehdit altına girebileceklerine inandıklarını belirtiyorlar. Bu sebeplerden dolayı Facebook Zaman Tüneli marka ihlali üzerine bir yargıç ve bir ihtiyati tedbir kararı ile karşı karşıya kaldı. Facebook bu öngörülebilir tepkilerle karşılaştıktan sonra belki de Zaman Tüneli ile uygulamaya koyacağı yeni profil görünümünü isteğe ve izne bağlı olarak tasarlayıp yoluna devam edebilir. Ayrıca Mark Zuckerberg’in 800 milyon kullanıcısının tepkilerini göz ardı edemeyeceği de çok önemli bir gerçek.

USA Today’in ve Gallup dergisinin yaptığı araştırma ve anketlere göre gerçek zamanlı faaliyet, arkadaş listeleri ve aktiviteleri ile birlikte yeni abonelik butonuna gelen tepkiler %56 oranında oldu. Geri kalan anket ve araştırmaya katılanların %34’ü de bu yeni ve kaçınılmaz değişikliklerin olumlu özellikleri olduğu cevabını verdi.

Zaman Tüneli’ni ( Timeline ) Aktif Etmek

 1. Facebook’a giriş yapın.
 2. Geliştirici uygulamasını aktif edin. Geliştirici uygulama sayfasına yönlenmede sorun yaşıyorsanız Facebook arama kutusuna “Geliştirici” yazın ve karşınıza çıkan ilk sonuca tıklayın.Facebook Timeline App
 3. Yeni bir uygulama oluşturun. Uygulamaya sizin uygun gördüğünüz Uygulama Ekran Adı ve Uygulama Ad Alanı için isimler vermeniz gerekmekte. Vermiş olduğunuz Uygulama Ad Alanı ismini daha sonradan değiştirebiliyorsunuz. “Facebook Platform Kuralları” nı okuduktan sonra kutucuğu işaretleyin.
 4. Facebook Timeline App NamesKarşınıza çıkan sayfada sol tarafta bulunan “Open Graph” yani “Açık Grafik”  alanına tıklayın.
 5. Facebook Timeline AppYeni açılmış olan geliştirici uygulama ayarlarını İsterseniz biraz kurcalayabilirsiniz. Ama burada ki amacımız Zaman Tüneli görünümünü şimdiden deneyebilmek olduğundan direk kayıt işlemine geçebiliriz. Sırasıyla 2 kez ” Save Changes and Next ”  1 kez de ” Save and Finish ” butonlarına bastıktan sonra işlemler tamamlanmış oluyor. 2- 3 dk sonra Facebook ana sayfanıza döndüğünüzde Facebook Zaman Tüneli davetiyenizle karşı karşıya geleceksiniz.Facebook Timeline Invitation

Zaman Tüneli’ni ( Timeline ) Pasif  Etmek

 1. Facebook’a giriş yapın.
 2. Geliştirici uygulamasını  sayfasına geçiş yapın.
 3. Karşınıza gelen sayfanın sol tarafında bulunan “Uygulamayı Düzenle”ye tıklayın.Facebook Timleline inactive
 4. Uygulama Düzenle kısmında Uygulamayı Sil butonuna tıklayın. Böylece Facebook Zaman Tüneli görünümünden kolayca çıkış yapmış oldunuz.

5 YORUMLAR

  • 🙂 Evet kimlik doğrulama açısından telefon onayı ya da banka kartıyla önceden alışveriş yapmanız gerekmekte maalesef…
   Şahsen ben denedim Facebook Zaman Tüneli’ni. Ancak denemeden önce isteğe bağlı olarak ekstra bir sayfa olarak istenilen zamanda girilebilen bir uygulama olarak düşünmüştüm. Ama öyle değilmiş. Sanırım yakın bir zaman içerisinde de Facebook Zaman Tüneli görünümünü bütün kullanıcılarında uygulayarak kullanımı zorunlu bırakacakmış. Zorunlu olunca da en başta yadırganılan uygulamalara eninde sonunda alışkanlık oluşuyor 🙂 Bu da yadsınamaz bir gerçek tabii ki 🙂

 1. bence yeni uygulama (henüz zorunlu hale gelmediyse de) görünümün ötesinde; eklentileri ve özündeki espri sayesinde yapılabilecekler açısından çok önemli. facebook bu özellik sayesinde -ilk defa- gerçek bir pazarlama mecrası haline geldi (gelecek). tabi ki marka yönetiminin ayrılmaz bir parçası olan görsellik açısı da önemli. bu konunun pazarlama açısı ile ilgili uzun bir süredir tamamlanmayı bekleyen bir yazım var, bitince buradan da paylaşırım 😉

 2. arkadaşlar bi konda yardımınıza ihtiyacım var 🙂
  Zaman tünelini aktif ettim fakat kapatamıyorum 🙁
  Anlatımda olduğu gibi herşeyi yapıyorum profili siliyor ama duvarım eski haline gelmiyor.
  Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  • Merhaba sercan, suanda cepten yaziyorum. Maalesef bende geri donduremedim. Beto surumunu test amacli kullanmistim ve yazida belirttigim gibi iptal edebilmistim. Ama bugun Facebook oncelikli olarak test surumunu kullanan kullanicilarinda zaman tunelini tamamen aktif etmis durumda. Buyuk bir ihtimalle geri donusu artik yok! Ya da ben daha kesfedemedim. 🙁 yavas yavas butun kullanicilarda yeni gorunum otomatik olarak aktiflesecek. Zaten Zuckerberg de bunu her konusmasinda onemle vurgulamisti. Herhangi bir bilgi edindigim anda paylasacagim. Sen de paylasirsan cok seviniriz. 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × one =