180 Milyon$ lık Kayıpla United Airlines Dijital Krizi

6
1493

2008 yılında United Airlines’ın başına gelen bir dijital kriz, başarısız bir kriz yönetiminde viral gücününün simgesi haline geldi. A.B.D. içinde seyahat eden müzisyen Dave Carroll uçak camından gitarının fırlatıldığını ve düşürüldüğünü gördü. Gitarı kırılan Carroll tazminat için United Airlines`a başvurdu fakat havayolu şirketinin nezaketsiz ve ilgisiz tavrıyla karşılaştı. Bunun üzerine United Breakes Guitars isimli şarkıyı besteledi, amatör bir klip çevirdi ve bu klibi Youtube’a yükledi.

Videoyu 3 gün içinde 500.000 kişi izledi, 2 ay içinde de 22 milyon kişiye ulaştı.

Videonun haber niteliği ve elde ettiği başarısı geleneksel mecralarda da yer buldu, sosyal medyada da ve diğer video paylaşım sitelerinde de çok kişi tarafından paylaşıldı.
Dave Carroll’un sadece Youtube üzerinden United Airlines`a açtığı savaşın sonuçları sadece United Airlines`in değil A.B.D içinde uçuşları olan bütün havayolu şirketlerini etkiledi. Kargo uçuşları 13%, yolcu trafiği 7% azaldı ve havayolları şirketlerinin kapesitelerini 6% düşürmek zorunda kaldılar. Bunların sonucunda da 6,4 milyar $  kayıp yaşandı.

United Airlines, bir viral krizi Dijital PR ile değil geleneksel PR ile çözmeye çalıştı:

  • Havayolu şirketi yöneticileri Carroll’u arayıp özür dilediler ve 1.200$ değerinde uçuş çeki teklif ettiler, Carroll bu teklifi reddetti ve reddini de internette yayınladı. Bunun üstüne kafası karışan United Airlines, krizi telafi etmek için Thelonious Monk Institute of Jazz vakfına bağışta bulundu ve sosyal medyada bu bağış da dalga konusu oldu.
  • Carroll`un gitar markası olan Taylor Guitars, müzisyene iki gitar hediye etti ve bunu sosyal medyada duyurdu. Başka bir marka krizini kendisi için fırsata çevirdi.
  • 2009 yılı sonunda United Airlines`ın sadece videosu Time dergisinin “Yılın en çok izlenen viral videoları” listesine girdi.
  • Uk Daily Mail’in raporuna göre United Airlines`ın sadece bu videodan kaynaklanan zararı 180 milyon$ oldu ve borsadaki hisseleri 10% değer kaybetti.

İşte burada önceki yazılarımızdan birinde bahsettiğimiz “Sosyal Medyanın Gücü” nü  bizlere hatırlatıyor. Bu yüzdendir ki özellikle büyük ölçekli firmalar her hareketlerinde artık sosyal medyanın varlğını düşünmelidirler, yoksa bunun gibi durumların ortaya çıkmasına hiçbir şekilde engel olamazlar.

6 YORUMLAR

  1. Uçak Camları açılmaz Burada yanlış bir tercüme var …Adam şarkıcı olmasaydı bu clip i çekemezdi sıradan bir amerikalı veya sıradan bir Türk vatandaşını kim dinler, Dolayısı ile adamın çevresi ve Nüfusu olmadan bunu yapamazdı

    • Merhaba, oncelikle ucak camindan gitarin firlatildigi goruldugu belirtiliyor 🙂 yine olmadi degil mi? Adamimiz ucak camindan bakarken disarida gitarinin yere dusuruldugunu goruyor… Bence unlu olmakla ya da olmamakla alakasi yok bu tur durumlarin. Direk insanin sesini duyurabilme yetenegi ve istegiyle alakalidir 😉

  2. Merhaba, adam ucagin camindan bakarken gitarinin firlatildigini goruyor, acikcasi cam acilma gibi bir durum dusunmedim ben cunku zaten ucaktan bahsediyoruz. Birde orada klip ekledigimiz icin bunun yanlis anlasilmaya sebep olacagini pek dusunmedik.
    Klip cekmek artik cok kolay,ABD’de bu daha yaygin tabiki,youtube’a kendi videolarini koyan yuzlerce insan var.cevre konusunda su bakimdan dogru, bu insan daha cok kitleye ulasabilir ancak artik frimalarda insanlardan cok korkuyor cunku internette negatif bir yorumun yayilma hizi pozitif yayilmada cok daha hizli, hele birde bunun gibi eglenceli ise.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 + 13 =