Popülerleşen Dijital Mecra: QR Kod (Quick Response Code – Hızlı Yanıt Kodu)

1
619

QR Kod Japonya’da Toyata’nın bir yan kuruluşu olarak Denso Wave tarafından geliştirilen 2 boyutlu (2D) barkod cinsidir. QR koda içerik olarak metin, web sitesi linki (URL), telefon numarası veya kart vizit eklenebiliyor. QR kod okuyucu bir yazılım ile cep telefonunuz oraya girilen içeriği okuyabilir. QR kodlar her türlü değişik bilgiyi barındırabilirler, bir QR koda 7,089 karakter veri girişi yapılabilir.

QR kodlar hasara dayanıklıdırlar:

QR kod kısmen hasarlı veya yıpransa bile tarama gerçekleştirilebilir. QR kodun boyutu, içerisine yüklenen veri ile doğru orantılıdır, yani veri fazlalaştıkça QR kod daha da büyür. Ayrıca daha fazla satır-sütun sayısı, fazla veri depolama kabiliyetine sahiptir. QR kodları günümüzde artık birçok cep telefonu tarafından (3G veya Wife+kamera) okunabilmektedir. QR kod kullanımı Amerika’da 2010 yılında %1200 artış göstermiştir.

QR kodlar günlük yaşama ciddi faydalar sağlayan önemli bir dijital mecradır. Her yerde kullanılabilirler, özellikle yakın zamanda QR kodların açık havada da yaygınlaştığını göreceğiz. Aynı zamanda QR kod pazarlaması dünyada hızlı bir şekilde yayılmaya başladı. QR kodlarla ilgili eğlenceli videolari beğeniceğinizden eminiz 😉 Hatta biz SosyaMobilite olarak da kendi QR kodumuzu yaptık, videolardan sonra bizim örneklerimizi deneyerek görebilirsiniz… 🙂

 

Örneğin bizim Facebook Fan sayfamızdan sitemize telefonunuzdan bağlanmak için “Hoşgeldiniz” kısmına eklediğimiz QR kodu kullanabilirsiniz.

Bunun haricinde sizleri şaşırtacak süpriz mesajlar vermeyi de QR Kodları kullanarak yapmayı düşünüyoruz 🙂 QR kodlarını sizlerde yapmak isterseniz QRcode.kaywa sitesinden kolayca oluşturabilirsiniz. Tek yapmanız gereken URL, Text, Phone Number veya SMS seçeneklerinden birini seçip içeriğini size uygun bir şekilde doldurmak.


1 YORUM

  1. QR Kodlar aslinda 90’lardan beri var ama son zamanlarda birden cok patladilar, ustelik iyide bir prestij kaynagi QR kodunuzun olmasi.
    Ustelik bu okadar zor birseyde degil http://qrcodegenerator.pw/ adresine giriyorsunuz kodunuzu yapiyorsunuz ve yazicidan cikariyorsunuz bukadar.
    Guzel yazi olmus bu arada 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ten + 10 =