Müşteri ile “Empati” Yapan Markalar Kazanır!

1
691

Sayın Didem Moralıoğlu’na bu makalesi için ve yazısını yayınlamamıza izin verdiği için teşekkür ederiz.

Artık müşterinin kral olduğu bir müşteri ekonomisinde yaşıyoruz. Bu fazla üretim kapasitesinin sonucudur. Yetersiz olan ürünler değil müşterilerdir. Şirketlerin, ürün-imal etme odağından, müşteri elde etme odağına geçmeleri gerekmektedir. Şirketler, yeni bir patronları olduğu gerçeğinin farkına varmalıdırlar. O patron müşteridir. Eğer çalışanlar müşteri gibi düşünmüyorsa hiç düşünmüyorlar demektir. Müşteriyi dikkate almıyorlarsa bir başkası müşterilerinizi muhakkak dikkate alacaktır.

Ürünler gelir ve giderler. Bir şirket için zorlu olan, müşterilerine, ürünlerinden daha uzun süre tutunabilmesidir. Müşterilere ilişkin hedefimiz ne olmalıdır?

1-Müşterilerinizin size nasıl pazarlama yapmasını istiyorsanız, müşterilerinize de o şekilde pazarlama yapın. Lütfen empati yapın.

2-Başarınızın, müşterilerinizi başarılı kılma yeteneğinize bağlı olduğunun farkına varın.

3-Müşterilerinizi daha varlıklı yapmayı amaç edinin. Onların gereksinimlerini bilin ve beklentilerini aşın.

Eski GE Ceo’su konu hakkında şöyle demiş:” Müşterilerinizi elde tutmanın en iyi yolu, onlara az karşılığında daha çoğu nasıl vereceğinizi sürekli olarak araştırmaktır.” unutmayalım ki, müşteriler yalnız ilişkiye bakarak değil, değere de bakarak ürünü satın alıyor.

Yazar: Didem Moralıoğlu

musteri-marka-iliskisi

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here