Artık Türkiye de Twitter’ın Yasak Olduğu Ülkeler Haritasında

2
1055

Sosyal medya platformu Twitter’a Türkiye’de erişim engeli geldi. Peki, dünyadaki durum ne? Dünyada çeşitli ülkeler zaman zaman Twitter’ı güvenlik gerekçesiyle kapatıyor ancak halihazırda erişimi engelleyen ülke sayısı az ve bu ülkelerin başında da Çin ve İran geliyor.

turkiye-twitter

Çin’de Twitter dışında, Facebook, Google Plus ve Foursquare gibi sosyal medya platformları da kapalı. Erişim, 2009’da Tiannanmen’deki öğrenci eylemlerinin yıldönümünde engellendi. Bu platformlara İran’da da erişim sağlanamıyor. İran, Twitter’a erişimi 2009 yılındaki olaylı seçimler sırasında engelledi. Ancak 2 milyon İranlı kullanıcı Twitter’a farklı servis sağlayıcılarından bağlanabiliyor.

Bağımsız “özgürlük evi” kuruluşunun 2013’te hazırladığı internet özgürlüğü raporuna göre, bir yıllık süre zarfında sosyal medya platformlarına müdahale eden ülkelerin çoğu Ortadoğu ve Asya coğrafyasından. Sosyal medya ağlarının yasak olduğu ülkeler arasında Ortadoğu’da Suudi Arabistan, Suriye ve Körfez ülkeleri başta geliyor. Asyada ise Burma, Pakistan ve Hindistan ön planda. Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan gibi orta asya ülkelerinde de hükümet, sosyal medyaya müdahale etmiş. Avrupa’da sosyal medyaya müdahalede bulunan devlet ise yalnızca Doğu Avrupa ülkesi Belarus. Orta Amerika ülkesi Küba’da da sosyal medya platformları hükümet engeline takılıyor.

Artık bu listede Türkiye de var. Türkiye interneti “görece özgür” kullanan kategorisinde, 60 ülke arasında otuz sekizinci.

twitter-i-yasaklayan-ulkeler-haritasi

2 YORUMLAR

  1. […] Türkiye, Twitter ve Youtube yasağını tartışırken, özgürlüklerin kısıtlanmasına bir destek de Diyanet’in hutbesinden geldi. Diyanet tarafından hazırlanan ve dün Cuma namazında okunan hutbe, sosyal medya yasakları ve seçim öncesinde içerdiği mesaj nedeniyle tepki çekti. Cuma namazı için camilerde okutulan “Hürriyet ve Mesuliyet” başlıklı hutbede özgürlüklerin kısıtlanabileceğine dair mesajların yer alması vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı. Cuma namazı sonrasında da sosyal medyada yoğun bir şekilde Diyanet’e tepki dolu mesajlar yer aldı. […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here